Dušane, i když Vás spousta lidí kolem realitního businessu bude znát, zkuste nám ve zkratce přiblížit, jaké jsou Vaše zkušenosti v oblasti realitního investování a čemu jste se věnoval?
Dlouhé roky jsem pracoval v realitních poradenských firmách v Londýně a Praze, naposledy na pozici ředitele oddělení kapitálových trhů v JLL v Praze. Rukama mi prošla většina významných komerčních nemovitostí v ČR a na Slovensku. Těsně před tím, než jsem opustil korporátní svět, jsem se věnoval zejména velkým nemovitostním portfoliím, jako byl například tehdy rekordní prodej portfolia industriálních nemovitostí společnosti VGP jejímu konkurentovi firmě P3.


Na který svůj projekt nejradši vzpomínáte? Na kterou svoji práci jste nejvíce pyšný?
Nejradši určitě na Tančící dům, to byla velmi příjemná práce se skvělým klientem a neméně milým kupujícím v podobě pana Skaly. A povedlo se nám i něco nebývalého. Pro prodávajícího jsme dosáhli rekordní cenu a vybrali kupujícího, který si tento dům zasloužil. Pyšný jsem na bývalé kolegy, se kterými jsem pracoval a které stále sleduji. Jsem rád, že se jim daří.


Po ukončení Vašeho působení v JLL jste měl tzv. sabatical. Co jste podnikal?
První rok jsem se pouze věnoval rodině a svým koníčkům, potřeboval jsem po těch intenzivních letech oddych. Využil jsem to pro přemýšlení a pak jsem postupně začal spolupracovat se šikovnými lidmi na různých projektech, kterých je dnes víc. Tímto způsobem vzniklo mé dnešní spojení s Upvestem, nebo také několik developerských projektů na českých horách, vše je ve fázi příprav.


Vaším prvním projektem, se kterým se vracíte do Prahy je Upvest, crowdfundingová plaforma pro mezaninové financování developerských projektů? Proč právě to? Čím Vás Upvest oslovil?
Myšlenka Upvestu mě od začátku fascinovala. Drobným investorům přináší úplně nové možnosti, jak investovat do sektoru nemovitostí. Důležité je, že přináší možnost investovat do projektů zkušených developerů a investorů, vytvářet vlastní investiční portfolia a dosahovat velmi zajímavých zisků. Navíc mě prostě nadchla energie ve firmě a možnost podílet se na něčem novém úplně od začátku.


Jaká je zkušenost s crowdfundingem a mezaninovým financováním v zahraničí?
Na velkých západních trzích jako je USA, Spojené království, anebo Německo je crowdfundingu v nemovitostech o krok napřed. To samé platí o mezaninovém financování. Mezaninový úvěr prostě patří do struktury kapitálu každého projektu. Většina sofistikovaných zahraničních investorů mezanin používá, v Čechách je zatím spíše ojedinělý. Podle mého názoru jen proto, že je problém jej najít/získat. Proto Upvest.


Jaká je v Upvestu Vaše role? A co chystáte v tomto roce?
Jsem členem Investiční komise, která posuzuje developerské projekty a schvaluje je pro umístění na platformu, tedy nabídce veřejnosti. Částečně také firmě pomáhám svými kontakty k novým obchodním příležitostem. V tomto roce chystáme hned několik velmi zajímavých (rezidenčních i komerčních) projektů, naši investoři se mají na co těšit.
V současné době probíhá crowdfundingová kampaň na rezidenční projekt na Slovensku. Jedná se o stavbu dvou bytových domů Darian & Frida s čistým výnosem 5,5 % p.a. A očekávanou splatností 10 měsíců.


Na závěr Vás poprosím o Váš komentář k současnému českému realitnímu trhu. Co můžeme očekávat?
Myslím, že trh je ve velmi dobré kondici. Osobně se mi velmi líbí výrazný tržní podíl domácích investorů. Reality odráží celkovou dynamiku české ekonomiky, která kvartál po kvartálu úspěšně roste.


Díky za rozhovor.